Vítejte, ale jen omezeně


Už v minulém roce se ozývalo spoustu hlasů nevole z více míst než byste řekli. Jedná se především o místa, která navštěvuje velká spousta turistů. Místním obyvatelům vadí velký úbytek obyvatel v centrech měst a nárůst hotelů a restaurací. Přijde jim, že středy měst čím dál tím více vymírají a mají pravdu. Bohužel je tomu opravdu tak. Kromě toho není divu, že si lidé stěžují i na nepořádek, který po sobě turisté zanechávají. Nikdo z nás přeci nepořádek nemá rád a z estetického hlediska to ve městech vypadá vážně nevhodně .
loď na Vltavě.jpg
Na jednu stranu lze pochopit, že když člověk jede do centra Prahy, určitě si tam nepřipadá jako doma v Čechách. Často se na takového člověka valí zástupy cizinců, z výkladů se třpytí zlato, drahé kamení a neskutečně mnoho matrjošek a dalších suvenýrů, které je možné zakoupit. Bohužel ale zmizely možnosti nákupů potravin nebo hospůdky pro místí. Určitě se nebudete divit tomu, že se v takovém mumraji málokomu chce bydlet. Ceny rozhodně vylétly nahoru a lidé se stěhují do vzdálenějších čtvrtí. Dokonce už ani Malá Strana není tím, čím bývala.
václavské náměstí.jpg
Určitě stojí za zamyšlení i to, jak si asi musí připadat obyvatelé takového Říma, Benátek nebo Paříže. Každý dobře ví, že životní úroveň obyvatel v Evropě se zvedá a proto si mohou lidé dovolit více cestovat a žít v blahobytu. Velmi oblíbené se staly Eurovíkendy, kdy člověk může vyrazit do různých měst v zahraničí. K nim se poté přidává další zástup turistů z Asie nebo Ruska. Něco takového může lézt nejednomu člověku opravdu na nervy.
mraky nad Prahou.jpg
Co s takovou situací ale dělat? Tady se totiž nejedná jen o návštěvníky, kteří se ve městech ubytovávají a přinášejí do nich zisk, ale také o ty, kteří přivážejí zaoceánské lodi a vyplivnou je jen na pár hodin na břeh.
Rozhodně není řešením ničení majetku druhých či propichování pneumatik cizinců u aut nebo autobusů. Nesmí se zapomínat hlavně na to, že mnohá města a země z turistického ruchu živí. To, že jim něco takového přerůstá přes hlavu je jen jejich problém, za který si mohou sami, protože co by bez něj dělaly.