Vítejte, ale jen omezeně


Už v minulém roce se ozývalo spoustu hlasů nevole z více míst než byste řekli. Jedná se především o místa, která navštěvuje velká spousta turistů. Místním obyvatelům vadí velký úbytek obyvatel v centrech měst a nárůst hotelů a restaurací. Přijde jim, že středy měst čím dál tím více vymírají a mají pravdu. Bohužel je tomu opravdu tak. Kromě toho není divu, že si lidé stěžují i na nepořádek, který po sobě turisté zanechávají. Nikdo z nás přeci nepořádek nemá rád a z estetického hlediska to ve městech vypadá vážně nevhodně https://www.harsa.cz/vitejte-ale-jen-omezene.
loď na Vltavě.jpg
Na jednu stranu lze pochopit, že když člověk jede do centra Prahy, určitě si tam nepřipadá jako doma v Čechách. Často se na takového člověka valí zástupy cizinců, z výkladů se třpytí zlato, drahé kamení a neskutečně mnoho matrjošek a dalších suvenýrů, které je možné zakoupit. Bohužel ale zmizely možnosti nákupů potravin nebo hospůdky pro místí. Určitě se nebudete divit tomu, že se v takovém mumraji málokomu chce bydlet. Ceny rozhodně vylétly nahoru a lidé se stěhují do vzdálenějších čtvrtí. Dokonce už ani Malá Strana není tím, čím bývala.
václavské náměstí.jpg
Určitě stojí za zamyšlení i to, jak si asi musí připadat obyvatelé takového Říma, Benátek nebo Paříže. Každý dobře ví, že životní úroveň obyvatel v Evropě se zvedá a proto si mohou lidé dovolit více cestovat a žít v blahobytu. Velmi oblíbené se staly Eurovíkendy, kdy člověk může vyrazit do různých měst v zahraničí. K nim se poté přidává další zástup turistů z Asie nebo Ruska. Něco takového může lézt nejednomu člověku opravdu na nervy.
mraky nad Prahou.jpg
Co s takovou situací ale dělat? Tady se totiž nejedná jen o návštěvníky, kteří se ve městech ubytovávají a přinášejí do nich zisk, ale také o ty, kteří přivážejí zaoceánské lodi a vyplivnou je jen na pár hodin na břeh.
Rozhodně není řešením ničení majetku druhých či propichování pneumatik cizinců u aut nebo autobusů. Nesmí se zapomínat hlavně na to, že mnohá města a země z turistického ruchu živí. To, že jim něco takového přerůstá přes hlavu je jen jejich problém, za který si mohou sami, protože co by bez něj dělaly.

Vítejte, ale jen omezeně
4.1 (82%)10