Vyděračské emaily


Ano, je to zase to o již tolikrát zmíněné bezpečnosti. Zásada hlavní, pokud neznáme odesílatele, a nevíte, oč jde, nikdy v mailu na nic neklikat. Akorát hodit do koše a když tak, nahlásit spam. Ne, skutečně to nemá nic společného s udavačstvím.
Jenže co udělat, když přijde mail již s podmínkami, které máte splnit? Odpověď je naprosto jednoduchá. Neplňte je. A mail rovnou smažte. Ale pozor. Nedávno se rozmohly maily psané ne moc slušnou češtinou, a v nich útočníci tvrdí, že vaše mailová schránka byla napadena hackery.
Nyní má scénář dvě pokračování. První je to, že vám nabídnou „úklid“ vašeho PC, za nějž musíte pochopitelně zaplatit.
Druhý je o tom, že oni jsou ti zlí a instalovali vám vir. Nu a odinstalují jej až po platbě.
přepadení pc
Je prý ještě třetí varianta, že místo peněz požadují vaše erotické snímky, či video nahrávky, a teprve po jejich odeslání začnou vydírat se vším všudy.
Jedná se tedy o klasický pishing a nevěřili byste, kolik lidí se na něj nachytalo.
Jak poznáte podvod? Není to zase tak složité. Pokud je v mailu hlavička firmy, která se skutečně zabývá viry a firma je v pořádku, je tam také uvedeno kam platit. Tedy do nějaké banky, a zde jsou peníze dohledatelné. Podvodníci však uvedou vždy jen číslo bitcoinové peněženky, kde je vystopovat je takřka nemožné. Tyto transakce totiž nepodléhají žádné evidenci. Mohou se během sekund přeposlat vícekrát, a jen hacker sám ví, kde peníze skončí, pokud mu je nevyfoukne jiný hacker.

kyber zločin
Nuže, nyní víte, že pokud k vám dorazí mail podobného ražení, prostě jej smažte a nereagujte. Ale nahlásit jako spam byste jej měli. Nikterak vám to neublíží, a pro další potencionální oběti by to bylo varování. Stejně tak pro ty, kdo se tímto zabývají na té nejvyšší úrovni.
Takže hlavně neposílejte nikam peníze ani cokoli a hackery to u vás přestane bavit. Tedy, než přijdou zas nějací noví.