Do servisu kvůli autobaterii nejezděte, výměnu zvládne i laik


                Pokud patříte mezi naprosté automobilové analfabety, kteří jsou rádi, že svůj vůz dokáží odvézt z místa A do místa B, nezoufejte. Takových, jako jste vy, se po českých silnicích vozí tisíce. Pokud dokážete zkrotit vaše auto a jezdit bezpečně, je vše v pořádku. Ale co dělat, když auto začne stávkovat? Necháte svítit světla a baterka nereaguje. Vybitá autobaterie je asi nejčastější technický problém, který řidiči musejí řešit. Jak na to?
startovací kabely
                Otočíte klíčkem v zapalování a motor se nerozběhne. Jen si párkrát vzdychne a nic. To značí jednu věc – autobaterie je vybitá/rozbitá. Pokud je pouze vybitá, není nic jednoduššího, než požádat někoho v okolí, zda nemá startovací kabely (ideálně si pořiďte své vlastní). Nechte zachránce přistavit jeho automobil předkem k vašemu. Otevřete přední kapotu. Baterie se většinou nachází pod plastovým krytem velikosti zhruba 20×30 cm. Ten sejměte. Připojte černý kabel na mínusový kontakt (takový „čudlík“ označení znamínkem minus) na svou i zachráncovu baterii. Poté připojte červený kabel nejprve na zachráncovo, pak na svůj, plusový kontakt. Nechte baterie spojené, aby se částečně dobila ta vaše. Pozor, auto zachránce musí být nastartované. Po chvíli se pokuste nastartovat – mělo by to proběhnout v pořádku. Nechte motor běžet a sundejte kabely z kontaktů. Po takovémto nastartování doporučujeme minimálně půl hodiny auto projet, aby se baterie dostatečně dobila.
dobíjecí baterie
                Pokud tento postup nepomůže, pravděpodobně je baterie zničená. Ani nyní nemusíte do servisu. Na internetu si vyhledejte, podle typu vašeho automobilu, jakou baterii máte koupit. Objednávejte přes internet – vyplatí se vám to! Až budete mít článek doma, vyjměte starý. Budete potřebovat klíč (většinou vel. 10-12), kterým povolíte matice na kontaktech, které drží svorky kabelů. Poté možná bude zapotřebí odmontovat plechový pásek, který vede uprostřed přes baterii a drží ji tak na místě. Vyjměte ji (pozor, je těžká) a vložte novou. Vše vraťte do původního stavu a vyzkoušejte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup