Je parkovací asistent nutnost nebo přežitek?


Úkony spojené s parkováním jsou mnohdy plné nervozity. Také někdy končí zvratem v důsledku poškození jiného vozidla. Tomuto úkonu se většina šoférů vyhýbá. Mají ale štěstí, že moderní doba si žádá moderní prvky, a to nejenom kolem nás, ale také v autech. O čem je řeč? Přesně. Jedná se o parkovacího asistenta. Zatímco ještě před několika lety, na počátku jeho funkce v běžném životě řidiče, bylo možné nechat si ho do auta nainstalovat za honosný obnos peněz, dnes je většinou v základní výbavě nabízených vozidel.
auta na parkovišti
Převážná část parkovacích stání v bytových domech se totiž stavěla za komunistů, kdy výběr aut byl omezený a značně velikostně menší. Svět je nyní v obležení SUV modelů, které se do garáže bohužel ani nevejdou. Musejí tak parkovat venku či pod přístřešky. Proto můžeme být svědky technologického postupu kupředu. Dřívější výjev jako ze sci-fi filmu, je nyní dá se říct běžná věc. Parkovací asistent ale není všemocný. Pomůže zaparkovat, bohužel nenaučí tuto dovednost řidiče.

zákaz parkování

Funkční parkovací asistent v nových autech zvládne zaparkovat kolmo i podélně. Pořád je třeba mít na paměti, že se jedná o asistenta, ne věc, která zaparkuje místo nás. Ve finální podobě to vypadá tak, že si vybereme místo k zaparkování, v autě zmáčkneme tlačítko asistenta a dáme příslušný blinkr. U těch novějších lze vybrat, jestli budeme parkovat kolmo, podélně nebo mezi dvě auta. Parkovací asistent využívá senzory na autě, kterými změří volné místo kolem vozidla. Pomůže tak zaparkovat do mezery určené ke stání. Jakmile určí, že je možné manévr započít, ohlásí to zvukovým signálem. Můžeme tedy začít s parkováním. Vlastně parkovací asistent zaparkuje. Jak? Přebere si ovládání volantu a tudíž i velí vozidlu. Některá auta dokonce zaparkují úplně sama bez naší spolupráce, jiná jsou obohacena o funkci vyparkování. Opět stačí jen zapnout asistenta a ten s autem vyjede. Pokud uzná za vhodné, že jest dílo dokonáno, předá řízení šoférovi. Vše je dokonale propojeno uvnitř řídící jednotky vozidla. Počítač je se senzory jeden veliký procesor, který díky údajům o vozidle vyhodnocuje rozměry auta a propočítá volná místa kolem. Kombinace různých technologií nakonec dopomohou asistentu k tomu, že si sám určí, kam je vhodné zaparkovat. Pokud ale řidič nedokáže zaparkovat sám, musí parkovacího asistenta využít naplno. Je tohle opravdu potřeba? Má pak opravdu šofér vlastnit řidičský průkaz? Odpověď se možná nikdy nedozvíme, ale jedno víme jistě: parkovací asistent je pro mnoho řidičů nezbytný.