Návštěva Salónu vín ve Valticích


     V únoru každého roku se znovu otevírá expozice salonu vín – degustační lahůdka toho nejlepšího, co se v minulém vinařském roce urodilo, lisovalo, uzrálo, stočilo, ochutnalo v naší zemi, a co vybrala porota v Národní soutěži vín zaštítěné Svazem vinařů ČR.
     V několika degustačních programech můžete v průběhu otevírací doby okoštovat cca stovku vín z ročníku 2017 a níže. V letošní přehlídce převažují bílá vína, ale přibližně čtvrtina ze všech jsou červená, najdou se zde i zástupce růžových či sektu. Z bílých dominují odrůdy Ryzlinků, Veltlínské zelené, Rulandské, Sauvignon i Chardonnay, z červených pak Rulandské modré, Frankovka, Merlot.
valtický zámek
     V praxi probíhá návštěva Salónu tak, že po vybrání degustačního programu – záleží na vás, zda preferujete volnou ochutnávku nebo se svěříte do péče sommeliera, který vybere vzorky, které následně ochutnáte – se můžete oddat chuti, vůni a příjemné náladě.                                                      Autorka článku zvolila variantu volné degustace, kdy se, po úhradě poplatku za dvě hodiny pobytu ve společnosti sta vzorků vín, ještě dovybavila zakoupením chleba a sýru (voda je volně dostupná v ceně), obdržela osobní testovací skleničku a pak provedla svědomitý košt. Osobní zkušenost byla asi taková, že přibližně do třicátého vzorku testovala jako vyznavač suchých vín metodicky, později se záznamy o dojmu krátily a posledních deset moků již neměla v sebezáchovném pudu sílu ochutnat – dlužno dodat k její škodě.                                                                                                                 Během ochutnávky je příjemné, že si můžete vše důležité o moku, který právě převalujete na jazyku, přečíst na informační tabuli, dále je k dispozici i zařízení pro opláchnutí skleničky a nakonec: vína, která vás nejvíce zaujala, máte příležitost se slevou zakoupit – pro připomenutí příjemných chvil strávených v podzemí valtického zámku. Rozhodně je z čeho vybírat a výstava ukazuje, jaké poklady v sobě hýčká jižní Morava i jiné vinařské oblasti u nás.
bílé hrozny
    Pro požitkáře a milovníka vína v jednom rozhodně jde o smysluplný zážitek, z osobní zkušenosti nelze nic jiného než doporučit, o čem svědčí i fakt, že autorka článku chystá ještě jednu výpravu do sklepení – nicméně tentokrát bude ochutnávat odzadu!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup